کربن یک عنصر شیمیایی است که با حرف C نمایش داده میشود.
– معمولا کربن به صورت آزاد در خاک یافت نمیشود مگر به شکل زغال سنگ ناشی از بقایای جانوری و گیاهی و یا به صورت ترکیباتی با پایه کربن از جمله کربوهیدراتها و پروتئینها که این ترکیبات، اسکلت ساختمانی ب ای تمامی گونه های حیات میباشند.
– برخلاف ترکیبات غیر آلی در خاک مانند کلسیم، فسفر، پتاسیم و نظایر آن، چرخه کربن در خاکهای حاصلخیز بستگی به فعالیتهای بیولوژیکی موجودات زنده در سطح و داخل نیمرخ خاک دارد.
– کربن بیشترین غلظت را در لایه آلی خاک و یا لایه سطحی خاک دارد. این عنصر در مواد پوسیده گیاهی و جانوری، محصولاتی مانند هوموس و نیز به‌صورت فرمهای گازی دی اکسید کربن وجود دارد و گاهی اوقات به‌صورت گاز متان در خلل و فرج خاک یافت میشود. کربن یک جز حیاتی در تمامی موجودات زنده شامل گیاهان، جانوران، قارچها و باکتریها میباشد که ترکیبات آن در ایجاد و حفظ یک خاک حاصلخیز، سالم و زنده نقش مهمی ایفا میکنند.
– کربن دی‌اکسید در فتوسنتز مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیز یک گاز گلخانه‌ای برجسته است. با وجود غلظت نسبتاً کوچکش نسبت به دیگر گازها در اتمسفر بخش مهمی از جو زمین است که اشعه مادون قرمز را در طول موج ۴٫۲۶ میکرومتر و ۱۴٫۹۹ میکرومتر جذب و ساطع می‌کند، در نتیجه نقش مهمی در اثر گلخانه‌ای دارد.

کربن در خاک

کربن در خاک

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست