لکه موجی از مهمترین بیماری های گوجه‌فرنگی در مزرعه و همچنین بعد از برداشت می‌باشد. این بیماری علاوه بر گوجه‌فرنگی به گیاهان دیگر نیز خسارت وارد می‌کند. عامل بیماری لکه موجی قارچی به نام Alternaria Solani میباشد. این قارچ در هر مرحله‌ای به ساقه ، برگ و میوه میزبان خود حمله کرده و آن را آلوده می‌سازد.
علائم بیماری روی برگ و ساقه
نفوذ عامل بیماری به گیاهچه‌های داخل خزانه باعث سیاه شدن بافت‌های اطراف طوقه می‌شود. با گسترش این لکه‌ها به سمت بالای ساقه، گیاهچه‌های داخل خزانه از بین می‌روند. زخم‌های روی ساقه به صورت نامنظم، سیاه رنگ، مقعر و در نزدیکی ناحیه اتصال به ساقه تشکیل می شوند. شدت علائم بیماری بر روی برگ‌های پایینی بوته بیشتر دیده می‌شود. این لکه‌های متحدالمرکز در ابتدا سبز تیره بوده و به مرور به رنگ قهوه‌ای یا مشکی در می‌آیند. لکه‌های برگی به طور معمول گرد و یا زاویه‌دار هستند و با فراهم بودن شرایط محیطی مناسب تمام پهنک برگ را فرا می‌گیرند. در اطراف لکه‌های برگی هاله‌ای گسترده با رنگ زرد روشن قابل مشاهده است
علائم بیماری بر روی میوه‌های گوجه فرنگی
علائم روی میوه نیز به شکل لکه‌های خشک، فرورفته و در بعضی مواقع همراه با کپکی سیاه رنگ دیده می‌شود. این بیماری علاوه بر کاهش کمیت و کیفیت محصول، باعث ریزش میوه‌های رسیده از بوته می‌شود.

لکه موجی گوجه فرنگی ( Tomato Early Blight )

لکه موجی گوجه فرنگی ( Tomato Early Blight )

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست