وبلاگ کشتاوران

این متن و عنوان بالا از تنظیمات قالب تغییر پیدا می کند

4 تیر 1400
WhatsApp Image 2021-06-15 at 17.38.56

سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

انتخاب یک سیستم سرمایشی و گرمایشی گلخانه ای مناسب برای تنظیم و پایدار نگه داشتن دما، رطوبت و تهویه هوا امری حیاتی و دائمی در اغلب گلخانه ها است. ما در این متن انواع سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه مانند یونیت هیتر گلخانه ای ، هواساز گلخانه ای ، اکونوپک ، زنت و ایرواشر را از نظر نوع مصرف سوخت، مزایا و ویژگی های آن بررسی می کنیم تا بتواند راهنمای مناسبی برای انتخاب مناسب سیستم سرمایشی گلخانه و یا سیستم گرمایشی گلخانه باشد.

 

گلخانه ها باید یک محیط کنترل شده با نور کافی، دما و رطوبت مناسب را برای رشد محصولات فراهم کنند. دمای آنها به نوع محصولات در حال رشد بستگی دارد. اغلب، محصولات به دمای ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد در طول شبانه روز نیاز دارند. در برخی موارد مقدار رطوبت نسبی هوا نیز باید تحت کنترل باشد. برخی گیاهان نیز برای رشد به دماهای پایین (مثلا ۱۰ درجه سانتی گراد) نیاز دارند.

 

سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

۱ . اکونوپک گلخانه ای

اکونوپک گلخانه ای دستگاهی گرمایشی و سرمایشی است که در حالت گرمایش توسط مشعل گازسوز (گاز طبیعی) فرآیند احتراق در آن بوجود آمده و یک یا چند فن با دمیدن هوا از اطراف ورقه ها و لوله های گرم شده، هوای گرم را از طریق کانال هایی در سرتاسر محیط داخل توزیع می کنند. در حالت سرمایش (چنانچه نیاز باشد) نیز اکونوپک به دو شکل ساخته می شود.

 

در حالت اول از روش تبخیری (مانند کولر آبی) و با تزریق آب در مسیر عبور هوا از دستگاه، عمل سرمایش هوا انجام می شود که در این صورت رطوبت هوای ورودی به سالن نیز افزایش می یابد. در حالت دوم، اکونوپک گلخانه ای دارای لوله های (کویل) آب سرد است که آب سرد شده توسط دستگاه دیگری مانند چیلر یا مینی چیلر در لوله های آن جاری شده و فن با دمیدن هوا از اطراف لوله ها، هوای سرد را در سالن پخش می کند که در این حالت، با افزودن تجهیزات رطوبت زنی به دستگاه اکونوپک گلخانه ای ، رطوبت هوا را می توان به دقت تنظیم نمود.

 

خروج گازهای حاصل از احتراق آن را می توان به دو شکل طراحی نمود. در طرح اول می توان کل گازهای احتراق را در داخل سالن تخلیه نمود (اگر برای محصول مفید باشد) و در طرح دوم، با هواکش آن را از محیط داخل سالن به هوای آزاد منتقل نمود.

 

 

  1. یونیت هیتر گلخانه ای

یونیت هیتر گلخانه ای نیز دستگاه گرمایشی و سرمایشی است که مانند اکونوپک عمل احتراق در آن انجام نمی شود. بلکه دارای لوله های آب گرم و آب سرد است و آب توسط دستگاه های دیگری مانند بویلر یا پکیج گرم شده و یا توسط چیلر سرد می شود و با لوله کشی به آن انتقال می یابد. فن یونیت هیتر گلخانه ای نیز هوا را از اطراف لوله ها دمیده و دمای آن را کاهش یا افزایش می دهد. یونیت هیترها به فواصل منظم و به تعداد زیاد در نقاط مختلف سالن نصب و با لوله مرکزی به بویلر، پکیج و یا چیلر وصل می شوند. در حالت سرمایشی، رطوبت هوا در اثر برخورد بخار آب موجود در هوا با سطح لوله های سرد و چگالش آن، کاهش می یابد و نمی توان در این سیستم، رطوبت را به دقت تنظیم نمود.

 

2 . هواساز گلخانه ای

هواساز گلخانه ای عینا مشابه یونیت هیتر گلخانه ای دارای لوله های (کویل) آب سرد و گرم است ولی با این تفاوت که به جای استفاده از چندین یونیت هیتر در نقاط مختلف سالن، از یک هواساز گلخانه ای مرکزی بزرگ استفاده شده و با کانال کشی هوای سرد و گرم به نقاط مختلف سالن ارسال می گردد. در دستگاه هواساز مرکزی با نصب تجهیزات رطوبت زنی، می توان رطوبت هوا را همانند دمای آن به دقت تنظیم و کنترل نمود.

 

 

3 . زنت گلخانه ای

سیستم گرمایشی زنت گلخانه ای عینا مشابه هواساز است ولی در حالت سرمایشی آن، لوله های (کویل) آب سرد وجود نداشته و دارای پدهای سلولوزی است که هوا در اثر عبور از آن و برخورد با ذرات آب، به روش تبخیری (مانند کولر آبی) خنک می شود و رطوبت آن نیز افزایش می یابد.

4 . ایرواشر گلخانه ای

ایرواشر گلخانه ای نیز دقیقا مشابه دستگاه زنت است ولی با این تفاوت که در آن از پدهای سلولوزی استفاده نشده و افشانک های تزریق آب در آن تعبیه شده است که آب را با فشار بالا در مسیر عبور هوا از دستگاه، افشانده و به روش تبخیری، هوا را خنک می کند و رطوبت آن را نیز بالا می برد.

 

پیشنهاد مناسب ترین سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه ای

۱ . صرفا سیستم گرمایشی گلخانه ای و بدون تنظیم رطوبت >> دستگاه اکونوپک و یونیت هیتر

 

۲ . صرافا سیستم گرمایشی گلخانه ای با تنظیم دقیق رطوبت >> اکونوپک مجهز به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی

 

۳ . صرفا سیستم سرمایشی گلخانه ای بدون تنظیم رطوبت >> دستگاه زنت و ایرواشر (هر دو افزایش دهنده رطوبت)

 

۴ . صرفا سیستم سرمایشی با تنظیم دقیق رطوبت >> هواساز گلخانه ای مجهز به رطوبت زن و رطوبت زدا

 

۵ . سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه بدون تنظیم رطوبت >> اکونوپک، زنت و ایرواشر

 

۶ . سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه با تنظیم دقیق رطوبت >> هواساز گلخانه ای و اکونوپک مجهز به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدا


نظر از

تمامی حقوق این وبسایت برای شرکت کشت آوران محفوظ است.

X
چت آنلاین
به کمک احتیاج دارید؟
سلام.چه کمکی میتونیم بهتون بکنیم؟