وبلاگ کشتاوران

این متن و عنوان بالا از تنظیمات قالب تغییر پیدا می کند

4 تیر 1400
WhatsApp Image 2021-06-15 at 17.38.57

اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک

اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک

در گلخانه هیدروپونیک گیاهان بدون استفاده از خاک رشد می‎کنند، معمولا در ماده‎ای بی اثر مانند سنگ، پشم، ذغال سنگ نارس یا پرلیت که ریشه‌ها را برای جذب آسان آب و جذب مواد مغذی نگه می‌دارد، استفاده می‌شود. وقتی همه این عوامل را ترکیب می‌کنید، محیط کنترل شده‌ای برای گلخانه هیدروپونیک ایجاد می‌شود. اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک شرایط خوبی را برای رشد و پرورش گیاهان فراهم می‌کند.
اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک دارای تکنولوژی و سیستم‌های لازم برای رشد گیاهان است. سیستم‌های هیدروپونیک با توجه به میزان استفاده از آب طبقه‎بندی می‌شوند. با استفاده از اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک شرایط مطلوب برای عملکرد فتوسنتزی حفظ می‌شود، مصرف انرژی از فتوسنتز را به حداکثر می‎رساند تا عملکرد محصول افزایش یابد. از آب بهتر استفاده می‌شود و در نتیجه در میزان مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود. با استفاده از گلخانه هیدروپونیک فضای کارآمدتری خواهیم داشت در نتیجه می‌توانیم محصولات بیشتری را تولید کرده و به سود بیشتری دست یابیم. به کارگیری اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک رشد گیاه را سریع‌‏تر می‌کند و مشکلات ناشی از هدر رفتن خاک به حداقل می‌رسد، همچنین از هزینه‌هایی که لازم است بابت حقوق نیروی کار پرداخته شود، کاسته می‌شود.
گیاهانی که فضای زیادی را برای رشد به خود اختصاص می‌دهند برای پرورش در این نوع گلخانه‌ها غیر عملی هستند. هندوانه و سایر خربزه‎ها، کدو و ذرت برخی از این سبزیجات هستند. انواع توت فرنگی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، نعنا، ریحان، کاهو، کلم و لوبیا سبز را می‌توان با استفاده از گلخانه هیدروپونیک پرورش داد.

نگهداری از گیاهان در شرایط آب و هوایی متفاوت می‌تواند برای باغبان دشوار باشد، اما احداث گلخانه و استفاده از اتوماسیون گلخانه با PLC این مشکل را رفع می‌کند، زیرا با وجود آن نیازی نیست نگران این موضوع باشید. به دلیل اینکه در گلخانه‌ها فضا پوشیده است، حتی در زمانی که شرایط بیرون بارانی باشد، می‌توانید بهترین شرایط را برای گل و گیاهان ایجاد کنید و از رشد مفید آن‌ها اطمینان حاصل نمایید. گلخانه می‌تواند برای ما سودآوری زیادی داشته باشد، علاوه بر آن می‌توانیم با استفاده از گلخانه برای دیگران اشتغال ایجاد کنیم.
اتوماسیون گلخانه با PLC به معنی کنترل منطقی شرایط گلخانه است. استفاده از اتوماسیون گلخانه با  PLC از نظر اقتصادی به صرفه است و در نهایت محصولاتی با کیفیت بالا به همراه دارد، زیرا شرایط گلخانه، تغییرات دما، مه پاش، آبیاری و … را کنترل می‌کند.
همانطور که می‌دانید بارندگی مستقیم در خاک داخل گلخانه وجود ندارد، بنابراین آبیاری گلخانه باید تأمین شود. حجم آب و زمان‌بندی را می‌توان به درستی کنترل کرد تا شاهد رشد بهینه‌ی گیاهان بود. مدیریت عوامل محیطی از جمله گرما، رطوبت، میزان نور و تهویه می‌تواند موارد قابل توجهی برای مراقبت از گل‌ها در یک گلخانه باشد. کنترل‌های خودکار باعث کاهش بخش زیادی از فشار و چالش تولیدکنندگان برای مواجهه با مدیریت در هر یک از عوامل محیطی خواهند بود. یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که اتوماسیون فراهم می‌کند، توانایی کاهش هزینه‌های کلی تولید خواهد بود. یک سیستم خودکار یکپارچه به هزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری نیاز دارد، اما پس‌انداز بلند مدت برای آن ارزش خواهد داشت.

گلخانه‌ها از چندین ماده مختلف ساخته می‌شوند. محبوب‌ترین‌ متریال برای احداث گلخانه آلومینیوم، فولاد و چوب می‎باشد. از بین این سه ماده آلومینیوم تقریبا اقتصادی‌ترین و ماندگار‌ترین ماده به شمار ‌می‌آید. شیشه بهترین انتقال نور برای تولید گلخانه‌ است. با این حال اجزای ساختاری موردنیاز برای پشتیبانی از شیشه پر هزینه می‌باشد. آلومینیوم بادوام‌ترین و متداول‌ترین مواد قاب‌بندی برای سازه‌های گلخانه‌های تجاری است. ورق‌های دوبله پلی اتیلن اقتصادی‌ترین ماده پوششی است که برای تولیدکنندگان در دسترس خواهد بود. بهتر است برای احداث گلخانه مکانی را در نظر بگیرید که از نظر شرایط آب و هوایی متنوع و مناسب باشد.
حفظ دمای کنترل شده در محیط گلخانه بسیار مهم است. اتوماسیون گلخانه ای برای گلخانه چنین امکانی را فراهم می‎کند، نوسانات دما فقط در عرض چند ساعت می‌تواند به گیاهان شما آسیب برساند و آن‌ها را از بین ببرد. درجه حرارت، سطح نور و رطوبت باید در گلخان‌‎ها به خوبی کنترل شود. اتوماسیون گلخانه ای عنصر مهمی برای گلخانه است و به شما امکان می‌دهد داده‌ها را جمع‌آوری کنید و از راه دور تجهیزات مهم گلخانه را از طریق رایانه یا تلفن هوشمند خود کنترل کنید. با استفاده از اتوماسیون گلخانه ای م‌‎توانید مصرف انرژی را از طریق دما و آبیاری پویا کنترل کنید. مجهز کردن گلخانه‌ها به اتوماسیون گلخانه ای به طور مستقیم بر عملکرد و کیفیت گیاه شما تاثیر می‌گذارد. سالم و شادابی گیاهان نیاز به بهترین محیط در حال رشد را دارد. اتوماسیون گلخانه ای شرایط خوبی را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند.


نظر از

تمامی حقوق این وبسایت برای شرکت کشت آوران محفوظ است.

X
چت آنلاین
به کمک احتیاج دارید؟
سلام.چه کمکی میتونیم بهتون بکنیم؟